Yakup Benli

1991 yılında ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı yıl ODTÜ’de araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan Yakup BENLİ, Nurol Makina ve Endüstri’de Üretim Mühendisi olarak profesyonel iş yaşamına adım atmıştır. 30 yıllık kariyer hayatı boyunca aralarında Mercedes Benz, Mondi, International Paper’ın da yer aldığı çok uluslu ve yerli olmak üzere alanında lider birçok firmada yöneticilik yapmıştır. 2013 - 2016 yılları arasında ise DYO Matbaa Mürekkepleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’de Genel Müdürlük görevini üstlenmiştir.

Sayın BENLİ, Ocak 2016 tarihinden itibaren Toyo Matbaa Mürekkepleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

Çalışma hayatının dışında gönüllü olarak 2014 – 2017 yılları arasında Yaşar Üniversitesi İşletme Mühendisliği Yüksek Lisans Programı’nda Kurum Kültürü ve Liderlik dersleri ve 2018 yılı güz döneminde Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde Mühendislik Ekonomisi dersleri vermiştir.

Daha önce Türkiye Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası (KİPLAS) Yönetim Kurulu Üyeliği, Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Nijerya İş Konseyi Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenen BENLİ, başta Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Yedek Üyeliği olmak üzere; Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) Muhasip Yönetim Kurulu Üyeliği, Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kimya Meclisi Üyeliği, Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği (TKSD) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Basım Sanayi Eğitim Vakfı (BASEV) Yüksek Danışma Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini ise aktif olarak yürütmektedir.

Yakup Benli 2024 yılı Genel Kurul toplantısı itibariyle TÜSİAD Dijital Türkiye Yuvarlak Masa Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.